Wagi w zbiorach muzealnych

poniedziałek, Lipiec 30th, 2012 | Autor:

Istnieje w Polsce kilka placówek o charakterze muzealnym, które w swych zbiorach mają różnorakie wagi. Wystawy prezentujące wagi często są również organizowane przez uniwersytety i szkoły, najtrudniej jest określić ile cennych egzemplarzy znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów. Podróżując przez kraj można poznać historię urządzeń pomiarowych od czasów starożytnych, aż po dzień dzisiejszy. Nawet krótka wizyta w muzeum przyniesie ogrom informacji z dziejów kultury człowieka, pozwoli zrozumieć rozwój handlu na dziejach polskich i nie tylko. Tak pouczająca wycieczka to doskonały pomysł na spędzenie rodzinnego popołudnia, podpowiadamy więc gdzie najlepiej się wybrać.

Mieszkańcom wybrzeża zalecamy wycieczkę do Muzeum Oręża Polskiego, znajdującego się w Kołobrzegu. W oddziale traktującym o historii miasta, na ul. Armii Krajowej 13 ulokowała się stała wystawa ze zbiorami metrologicznymi, stanowiąca jedną z najbogatszych w całej Polsce. Najstarszy eksponat pochodzi z 1680r i jest to kołobrzeska waga ratuszowa. Niestety, pasjonaci nowinek technologicznych mogą się nieco nudzić, ponieważ nie sposób znaleźć tam nowoczesnych urządzeń, takich jak waga precyzyjna, czy też elektroniczna waga platformowa. Nie jest to żadną przeszkodą, aby poznać zabytkowe wagi sklepowe, wraz z odważnikami. Historię rozwoju technik pomiarowych można poznać porównując miary wag i to, w jaki sposób zmieniły się one na przestrzeni dziejów.

Podróżując na południe Polski odwiedźmy Muzeum w Nysie – w tym malowniczym mieście również znajdują się ciekawe egzemplarze wag, spośród których najczęściej spotykane są wagi sklepowe. Całość do obejrzenia na ulicy Biskupa Jarosława 11. Ze względu na to, że nyskie muzeum liczy sobie już przeszło 115 lat, warte jest odwiedzenia, poza kolekcją sprzętów takich jak szalkowe wagi sklepowe, uwagę zwraca stała wystawa pt. „Procesy czarownic na pograniczu nysko-jesenickim”.

Skierujmy się teraz do centralnej części kraju, aby odwiedzić Włocławek. To niewielkie powiatowe miasto to prawdziwa kopalnia wiedzy dla każdego rządnego wagowej wiedzy. Znajduje się tu pokaźna kolekcja prywatna pozostająca w rękach Marii i Marka Sandeckich oraz zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ulicy Szpichlernej 19. Wspomniane małżeństwo to przede wszystkim pasjonaci, zbierający wagi sklepowe, wagi hakowe (dawniej: sprężynowe), wagi pocztowe i wiele innych ciekawych modeli. W celu dowiedzenia tej niezwykłej domowej kolekcji, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z właścicielami, adres mailowy dostępny jest na portalu internetowym poświęconym państwu Sandeckim.

Wróćmy na dolny Śląsk, gdzie skierujmy kroki do świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa – prawdziwe Eldorado dla pasjonatów historii starożytnej i średniowiecznej. Znajduje się tu nawet cały dział metrologiczny, którego klejnotem jest jedyny udostępniony zwiedzającym egzemplarz wagi stołowej Rademachera. Zabytkowe wagi sklepowe i wagi hakowe  (i wiele innych) pochodzą w większości z XIX i XX wieku, jednak znajdą się nawet i starsze egzemplarze. Całość tworzy ponad 2500 eksponatów, zebranych pod adresem Rynek 37 .

Historyczna wycieczka z wagami tle? Czemu nie, wakacje warto spędzić na poszerzaniu horyzontów.

Kategoria: Ogólne
Sie Können alle Narichten über RSS 2.0 verfolgen. Du kannst eine Antwort hinterlassen, oder trackback von deiner Seite verwenden.
Odpowiedz