Waga dla pupila

środa, Czerwiec 20th, 2012 | Autor:

Co zrobić, gdy ukochany Azor, bądź Mruczek nagle stają się smutni, senni i wyglądają na chorych? Dokładnie to samo, co robimy z własnym katarem – pędem do lekarza! Współczesna „psia medycyna” jest niemal tak samo zaawansowana jak ludzka, tym samym można być spokojnym o zdrowie pupila. Jednak, gdy weterynarzowi przychodzi podać lek swojemu czworonożnemu pacjentowi, najpierw musi wykonać kilka czynności. Pominiemy badanie chorego i przejdziemy do tego, co interesuje nas najbardziej: zwierzak musi być najpierw dokładnie zważony, aby lekarz mógł określić dokładną dawkę leku. W tym celu stosuje się weterynaryjne wagi platformowe.

Logicznym jest, że znacznie mniejszy zastrzyk czeka miniaturowego yorka, a dużo większą dawkę dostanie pies rasy dog niemiecki. Specjalna, weterynaryjna waga platformowa sprawia, że określenie masy czworonożnego pacjenta staje bardzo łatwe. Podobnie jak w przypadku niemowląt – zwierzaka należy odpowiednio zabezpieczyć podczas ważenia. W tym celu zastosowano to samo rozwiązanie, co podczas pracy z dziećmi: waga platformowa weterynaryjna ma specjalne podwyższone krawędzie, umożliwiające stabilne ułożenie pupila. Co prawda, taka waga platformowa jest opcją przystosowaną głównie do leczenia kociego rodu i mniejszych psów, jednak jej zasługi dla weterynarii są ogromne.

Nieco większe wagi platformowe stosuje się w przypadku pokaźniejszych ras: ogromny wilczur to wyzwanie, któremu podoła tylko waga platformowa o udźwigu tej, stosowanej w przemyśle. Nie zapominajmy, że duże zwierzęta gospodarskie również wymagają ważenia. Masa konia wyścigowego to ważny składnik jego przyszłej wygranej, dlatego w tu również pomaga waga platformowa. Jednak w tym przypadku, będzie to już waga platformowa wbudowana w podłoże lub zawierająca specjalną rampę, po której przyszły mistrz toru będzie mógł swobodnie wejść.

Wróćmy jednak do gabinetu weterynarza. Bywa, że na leczenie przyprowadzane są szczury hodowlane bądź małe myszki. Tak drobnego pacjenta należy traktować równie profesjonalnie, dlatego do zważenia go najlepsza będzie waga hakowa. Niewielkie zwierzątko chętnie schowa się w przywieszanej do haka sakiewce. Stosując wagi hakowe, weterynarz ma tym samym większą pewność dokonania wiarygodnego pomiaru, ponieważ zwierzak nawet jeśli się wierci, to nie ma to większego wpływu na wynik. Utrzymanie myszki w nieruchomej pozycji, jakiej wymaga waga platformowa byłoby zadaniem nieco trudnym. Ważne jest również, iż weterynaryjna waga platformowa jest przystosowana do większego obciążenia, niż maleńki gryzoń. W ten sposób najwygodniej zważymy koty, małe, średnie, a nawet niekiedy większe psy. Ostatnimi czasy, na rynku sprzętu weterynaryjnego pojawiły się wagi precyzyjne, stworzone właśnie do pracy z najmniejszymi pacjentami.

Ogólna budowa weterynaryjnych wag nie różni się od tych, stosowanych w przemyśle bądź pomiarów osobistych. Są nie mniej dokładne, tak samo wymagają legalizacji i serwisowania. Tym samym, można stwierdzić, że wagi platformowe, wagi hakowe, a nawet od niedawna: wagi precyzyjne pracują dla dobra naszych pupilów.

Kategoria: Ogólne
Sie Können alle Narichten über RSS 2.0 verfolgen. Du kannst eine Antwort hinterlassen, oder trackback von deiner Seite verwenden.
Odpowiedz