Waga a turystyka

poniedziałek, Czerwiec 25th, 2012 | Autor:

Jaka jest rola wagi w turystyce? Ogromna! To osobista waga platformowa pozwala określić dopuszczalną masę pasażera samolotu, z kolei waga platformowa magazynowa umożliwia zważenie bagaży naszego turysty. Nie jest tajemnicą, że przekroczenie dopuszczalnej masy walizek zabieranych na pokład samolotu łączy się z wysokimi dopłatami do biletu. Bywa, że po prostu nie umiemy się rozstać z niektórymi sprzętami i obowiązkowo ruszają one na wakacje, wówczas dopłaty nie są żadnym zaskoczeniem. Co innego, gdy przez własna nieuwagę przeładowujemy własny bagaż bibelotami, których nawet nie ujrzymy w podróży.

Opłat unikniemy, jeśli skontrolujemy spakowane walizki, szczęśliwie wszystkie lotniska, jeszcze przed odprawą, oferują klientom wagi platformowe. Dopuszczalna masa bagażu w większości linii lotniczych to od 15 do 30 kg. Jeśli tylko zdarzy nam się przekroczyć tą wartość, należy zrezygnować z jakiegoś drobiazgu i przechować go bezpiecznie w specjalnie do tego przystosowanej przechowalni. Innym rozwiązaniem jest dopłata, jednak niewielu pasażerów wybiera taką możliwość.

Najnowszym trendem pośród linii lotniczych jest oferowanie nieco cięższym pasażerom dodatkowego miejsca. Ostatnimi czasy, lotniskowe wagi platformowe osobiste mają coraz trudniejsze zadanie – średnia masa turysty wzrosła do prawie 90 kg, a i tak niektórzy z nich wybiegają poza ten wskaźnik. Nadmierne obciążenie samolotu może być tragiczne w skutkach, dlatego powszechną praktyką jest stosowanie urządzeń takich jak waga platformowa towarowa oraz waga platformowa osobista. Istnieje również waga hakowa, która pomoże określić masę bagażu – jest niewielka i poręczna, dzięki czemu z powodzeniem można ją mieć przy sobie na każdym etapie podróży. Unikniemy tym samym ryzyka, że obładowani pamiątkami różnego rodzaju (i masy) utkniemy na etapie odprawy celnej gdzieś, w dalekim kraju, oczekując na udzielenie pozwolenia na lot. Taka niewielka waga hakowa jest jednak przeznaczona głównie do użytku domowego, ponieważ nie posiada certyfikatów, na lotniskach znacznie częściej znajdziemy wagi platformowe o dużym udźwigu, dostosowanym do najróżniejszych pomysłów nowoczesnych podróżnych.

Do bagażu wlicza się także niewielkie zwierzęta domowe. W każdym wypadku, pies lub kot zabierany w podróż musi przebywać w specjalnym transporterze – dla własnego bezpieczeństwa. Pupil średniej wielkości to dopłata około 50 zł, nieco większe psy oznaczają już wydatek rzędu 150 zł. Każdy zwierzak również musi przed podróżą zostać zważony, do czego ponownie przydaje się waga platformowa.

Załóżmy, że już szczęśliwie dolecieliśmy na miejsce wakacyjnego relaksu – czym się tu zająć? Panów z pewnością zainteresuje wizja wędkowania i poznania kilku nowych gatunków ryb. Niezależnie od strefy klimatycznej i szerokości geograficznej, każdy wędkarz musi pochwalić się swoją zdobyczą… i ponownie wkracza do akcji nieco zapomniana już waga hakowa. Pamiętajmy jednak, aby popaść w pamiątkowy zakupoholizm – lotniskowa waga platformowa będzie bezlitosna, gdy położymy na niej swój przeładowany lokalnymi drobiazgami bagaż. Nadmierne oddanie się degustowaniu egzotycznej kuchni może na dłuższą metę poskutkować tym, że już po powrocie do domu, waga platformowa osobista zacznie pokazywać wyniki, których nie chcielibyśmy oglądać.

Nie zapominajmy więc, że waga platformowa magazynowa oraz waga hakowa są bardzo ważnym elementem wakacyjnych wyjazdów.

Kategoria: Ogólne
Sie Können alle Narichten über RSS 2.0 verfolgen. Du kannst eine Antwort hinterlassen, oder trackback von deiner Seite verwenden.
Odpowiedz