Statystyka a medycyna

środa, Czerwiec 06th, 2012 | Autor:

W którym momencie łączą się interesy statystyki i medycyny? Te dwie dziedziny naukowe spotykają się wówczas, kiedy stosujemy wagi platformowe. Przykładowo, wagi platformowe – osobiste, które zwykle mamy w domach służą do pomiaru statystycznego, nieco mniej dokładnego i mniej istotnego niż ten, o którym za chwilę wspomnimy. Pomiar medyczny, bardziej dokładny i wiarygodny, może przeprowadzić jedynie lekarz, a uzyskany wynik, jaki wyświetli waga platformowa-medyczna zastosuje aby usprawnić leczenie pacjenta.

Do pomiaru statystycznego służy jednak nie tylko waga platformowa-osobista. Szeroką kategorię statystycznych pomiarów wypełniają te same sprzęty, jakie można spotkać w gabinecie lekarskim, wymieńmy chociażby termometr lub ciśnieniomierz. Są to zazwyczaj urządzenia o tej samej konstrukcji co ich medyczne odpowiedniki, jednak nieposiadające specjalnych zezwoleń, dopuszczających ich do użytku profesjonalnego. Najprostsza waga platformowa – osobista jest dostępna w niemal każdym większym sklepie wielobranżowym i AGD. Obecnie furorę robią eleganckie szklane modele z motywami kwiatowymi, które chyba nieco uprzyjemniają ważenie a na pewno dekorują domową przestrzeń. Z drugiej jednak strony, nie ma co liczyć, że takie „amatorskie” wagi platformowe będą w stanie długo działać lub ukazywać wynik z dokładnością do kilku miejsc po przecinku. Owszem, bywają całkiem ładne i do tego niedrogie, jednak nie ma co pokładać w takich prostych platformowych wagach osobistych nadmiernie dużego zaufania. Uzyskany wynik możemy zastosować jedynie do własnego, statystycznego użytku i nie jest on na tyle wiarygodny, aby mógł stać się podstawą diagnozy lekarskiej.

Dopiero medyczne wagi platformowe są gwarancją najwyższej dokładności ważenia. Równie wiarygodne są wagi platformowe, których nie stosuje się w lekarskich gabinetach, jednak posiadających specjalne certyfikaty. Pomiar medyczny cechuje się najwyższą dokładnością przeprowadzonego badania, a uzyskane wyniki mogą być punktem odniesienia do określenia diagnozy i sposobów leczenia danego pacjenta. To właśnie lekarska waga platformowa pomoże określić, czy pacjent cierpi na zaburzenia odżywiania a innym przypadku, waga platformowa (w formie rynienki) umożliwi zważenie noworodka. Taka sama waga platformowa- niemowlęca może być z powodzeniem używana w warunkach domowych, jednak jak już wspomnieliśmy: będzie to pomiar statystyczny, jedynie dla wiedzy rodziców, którzy mogą łatwo kontrolować stan zdrowia swojego potomka. W szpitalach stosuje się również wagi hakowe-niemowlęce, zważywszy na miejsce zastosowania, umożliwią one pomiar medyczny.

Szpitalne wagi platformowe-osobiste są najważniejszym sprzętem stosowanym przed operacjami chirurgicznymi. Jedynie w odniesieniu do ciężaru masy ciała pacjenta można określić ilość środka znieczulającego bez ryzyka wyrządzenia krzywdy choremu.

Pomiar medyczny i statystyczny: jeden i drugi opiera się na zastosowaniu urządzeń takich jak wagi platformowe-osobiste lub wagi platformowe-niemowlęce. Badania tego typu mogą obejmować również pozostałe sprzęty pomiarowe: termometry, ciśnieniomierze, glukometry, etc. – stopień wiarygodności zależy od tego kto, na jakiej wadze i w jakim celu dokonuje pomiarów.

 

Kategoria: Ogólne
Sie Können alle Narichten über RSS 2.0 verfolgen. Du kannst eine Antwort hinterlassen, oder trackback von deiner Seite verwenden.
Odpowiedz