Pasja ważenia

poniedziałek, Lipiec 02nd, 2012 | Autor:

Wydaje Ci się, że pasjonować można się jedynie piłką nożną, a zbierać jedynie znaczki? Błąd! Istnieje przecież Stowarzyszenie Kolekcjonerów Miar i Wag, którego celem jest  kolekcjonerstwo oparte na fachowej wiedzy. Organizacja to coś więcej niż zwykły „fan-klub”, ponieważ jego członkowie nie tylko gromadzą różnego rodzaju wagi platformowe, wagi sklepowe i inne – starają się też zdobyć na ich temat jak największą wiedzę. Pragną również popularyzować swoją działalność pośród pozostałej części społeczeństwa, co czynią udostępniając swoje imponujące zbiory szerokiemu odbiorcy.

Stowarzyszenie Kolekcjonerów Miar i Wag bada historię różnego rodzaju wag, sprawdza w jaki sposób rozwijała się technologia, pozwalająca stworzyć obecnie znane urządzenia. Członkowie klubu dysponują obszerną wiedzą odnośnie urządzeń takich jak waga hakowa, waga sklepowa, waga platformowa i różnorakie ich rodzaje. Starają się również kolekcjonować ciekawe modele o wartości historycznej.

Prezentowana organizacja często przeprowadza spotkania, ostatnie miało miejsce 11.06.2011r. w Warszawie, wydarzenie uświetnili swoją obecnością: autorka książek na temat metrologii Barbara Piotrowska (z mężem) oraz były kustosz muzeum Głównego Urzędu Miar, Jerzy Mikoszewski. Wspierając się takimi osobistościami, uczestnicy mogli zwiedzić zabudowania wypełnione zabytkowymi wagami i odważnikami. Szczególnie ciekawe okazały się wagi sklepowe – zupełnie inne od obecnie stosowanych, bo wyposażonych bardzo oszczędnie. Niewielu z nas już pamięta, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, waga sklepowa pracowała dzięki zastosowaniu nieporęcznych, ciężkich odważników, a ostateczny wynik pokazywała na podziałce ze wskazówkami. Mało wygodne, prawda? Jak widać, człowiek bardzo szybko przyzwyczaił się do udogodnień, bo nowoczesna waga sklepowa jest naszpikowana elektroniką i nie wymaga stosowania odważników. Szczęśliwie, współczesne wagi sklepowe nie są już zbudowane z dwóch szalek i łączącego je mechanizmu: tym samym znacznie skrócił się czas, a zwiększyła wiarygodność pomiarów dokonywanych w punktach usługowych. Co prawda, ich pierwowzory były znacznie bardziej reprezentatywne: misterne, piękne zdobienia, rzeźbione w mosiądzu sprawiały, że dawne wagi sklepowe wyglądem przypominały cenny, muzealny rekwizyt. Dziś już takimi pozostałymi, a przestarzała technologia niechaj pozostanie podziwiana za grubą szybą sali wystawienniczej.

Podczas spotkania można było również obejrzeć zabytkowe wagi platformowe – również bez wyświetlaczy, a jedynie z archaicznymi, mechanicznymi wskazówkami.

Zaprezentowano również pozostałe zbiory: wagi precyzyjne – o ile możemy je tak nazwać, ponieważ w porównaniu do nowoczesnych urządzeń tego typu, nie były zbytnio dokładne. Co prawda, dawne wagi precyzyjne przeważały tym, że działały również wówczas, gdy następowała chwilowa przerwa w dostawie energii elektrycznej… Jednak nie jest to powalająca przewaga, jeśli porównany funkcje, jakimi dysponują dawne i nowoczesne wagi precyzyjne. Nowoczesne wagi jubilerskie to maksimum dokładności przy zminimalizowaniu rozmiarów, sądząc po zbiorach Stowarzyszenia Kolekcjonerów Miar i Wag można bez ryzyka stwierdzić, że dawne wagi precyzyjne pozostawiały użytkownikowi duże pole do rozmyślań…bardzo się pomyliła, czy też nie?

Zachęcamy więc do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia Kolekcjonerów Miar i Wag!

Kategoria: Ogólne
Sie Können alle Narichten über RSS 2.0 verfolgen. Du kannst eine Antwort hinterlassen, oder trackback von deiner Seite verwenden.
Odpowiedz