Jak dokonać legalizacji wagi?

środa, Czerwiec 20th, 2012 | Autor:

W Twojej firmie nadal stoi waga sklepowa sprzed dekady? W takim wypadku powinieneś bezwzględnie dokonać jej legalizacji. Brak odpowiednich dokumentów dopuszczających wagi sklepowe, wagi jubilerskie oraz wszystkie pozostałe urządzenia tego typu wiąże się z dużymi karami finansowymi. Spokojnie mogą spać jedynie ci, którzy kupili wagę w roku 2008 i w latach następnych – nadal obowiązuje legalizacja fabrycznie dołączona do urządzenia. Jednak już za kilka miesięcy i oni będą musi postarać się o przedłużenie ważności wagi.

Idea legalizowania wag istniała w Polsce już od bardzo dawna. Dopiero przystąpienie do szeregów Unii Europejskiej zmusiło rodzimych ustawodawców do przeprowadzenia zmian. Już od kilku lat obowiązują nas nowe zasady. Według najnowszych ustaleń, właściciel wagi, która jest stosowana w handlu, medycynie, przemyśle i wszędzie tam, gdzie ważenie odbywa się przy kliencie, bezwzględnie musi dokonać jej legalizacji. Różnica polega na tym, że Unia Europejska wprowadziła przedział czasowy, po którym należy ponownie zdobyć uprawnienia do użytkowania. Okres, po którym nasza nowa waga jubilerska, waga sklepowa, bądź waga platformowa nie powinna już być używana, to 4 lata. Oczywiście nikt nie wymaga, aby po upływie tego czasu wyrzucać urządzenie na śmieci. Wystarczy dokonać ponownej legalizacji…

…jednakże, należy zaznaczyć, że w przypadku ponownej legalizacji (zwanej legalizacją wtórną), okres użytkowania urządzenia skraca się do dwóch lat.

W celu uzyskania wtórnej legalizacji należy udać się do punktu naprawczego. Ale w jakim celu, skoro waga sklepowa jest sprawna? Inna opcja zleca zgłoszenie urządzenia do Urzędu Miar, który nie podejmie się regulowania ewentualnych odchyleń, ale od razu przekaże urządzenie z powrotem do użytkownika, który nie uzyskawszy nic, i tak musi zapłacić za taką „kontrolę”. Za niższą opłatą, w punkcie naprawczym dokonamy takiej samej legalizacji, mając gwarancję, że nie odejdziemy„z kwitkiem”. Tym bardziej, że w razie jakiejkolwiek nieprawidłowości, jaką będzie przejawiać nasza waga sklepowa (bądź każda inna), usterka szybko zostanie naprawiona. Po pozytywnej decyzji odnośnie legalizacji, otrzymujemy specjalna naklejkę – trafia ona w pobliże tabliczki znamionowej naszej wagi sklepowej.

Legalizacji nie podlegają jednak wszystkie rodzaje wag. Dotyczy to przede wszystkich tych urządzeń, które znajdują się w obrocie handlowym oraz służą do określania masy w badaniach medycznych, przy opłatach celnych, sporządzaniu leków i paczkowaniu towarów. Jak więc widać, szczególnie ważne jest, aby sprawnie działała waga jubilerska (waga precyzyjna), waga sklepowa oraz przemysłowa waga platformowa. Legalizacja nie jest potrzebna w przypadku pomiarów sportowych, geologicznych, pomiarów osobistych oraz w przypadku wewnętrznej kontroli towarów.

Należy wspomnieć, iż dodatkowe legalizacje są wymagane od wag do bezpośredniego obrotu handlowego. Takimi urządzeniami są wagi, które pracują bezpośrednio przy kliencie, obliczają cenę towaru na podstawie jego masy a wszystkie aspekty sprzedaży/kupna są realizowane w danym czasie i miejscu. Tym samym, waga sklepowa, na której ważymy zakupy musi mieć legalizację, a inna waga sklepowa, znajdująca się na zapleczu i stosowana do innych celów (bez udziału klienta), już jej nie potrzebuje.

 

Jeśli Twoja waga sklepowa nie ma odpowiednich pozwoleń: szybko postaraj się je zdobyć, w przeciwnym wypadku grożą Ci wysokie kary!

Kategoria: Ogólne
Sie Können alle Narichten über RSS 2.0 verfolgen. Du kannst eine Antwort hinterlassen, oder trackback von deiner Seite verwenden.
Odpowiedz