A przed zakupem wagi…

wtorek, Lipiec 31st, 2012 | Autor:

Zanim wkroczymy do sklepu stacjonarnego lub zanim zalogujemy się w sklepie internetowym, aby kupić wagi hakowe – rozważmy kilka ważnych rzeczy. Zakupy pod wpływem impulsu zwykle kończą się nie do końca tak, jakbyśmy sobie życzyli. Zwykle okazuje się, że nowo nabyty sprzęt wcale nie jest tak doskonały, a my daliśmy się po prostu „nabić w butelkę”. Warto uodpornić się na wątpliwe „okazje cenowe”, wspaniałe i niepowtarzalne oferty, zamiast tego zastanówmy się: czy waga hakowa będzie używana w handlu? Z jakimi obciążeniami? Z jaką dokładnością? Jakiego wybrać producenta?

  1. Legalizacja

O tym, czy kupowana waga hakowa musi mieć legalizację pisaliśmy dosyć obszernie już wcześniej. Wszystko zależy od tego, czy będzie stosowana w handlu, rozliczeniach, farmacji, medycynie. Jeśli tylko zamierzamy kupować sprzęt dla jednej z tych kategorii: zawsze musi on mieć legalizację, ewentualnie możliwość dodatkowego jej wykonania. Brak pozwolenia do używania w profesjonalnych warunkach grozi wysokimi karami finansowymi.

  1. Wzorcowanie

Waga może być wzorcowana, jednak nie jest to wymóg. Proces zależy od woli właściciela.

  1. Zastosowanie

Należy dostosować wielkość wagi do planowanego jej przeznaczenia. Mały model odpowiedni będzie w domowych warunkach, z kolei ogromne wagi hakowe to rozwiązanie dla handlu, transportu i szeroko rozumianego przemysłu. Istotny jest też rodzaj urządzenia: waga sklepowa do sklepu będzie idealna, jednak nie przyda się podczas wypadu na ryby, gdzieś w leśnej głuszy.

  1. Stopień dokładności

Wagi sklepowe dla standardowych sklepów spożywczych powinna mieć próg błędu graniczący z setnymi częściami grama. Jeszcze dokładniejsze powinny być wagi precyzyjne, między innymi ze względu na ich zastosowanie w warunkach klinicznych. Z kolei wagi platformowe stosowane w budownictwie i obrocie dużymi towarami mogą sobie pozwolić na nieco większe pomyłki (nawet około kilograma), ponieważ pracują z produktami o masie niekiedy przekraczającej kilka ton.

  1. Rozmiar urządzenia

W tym przypadku wszystko zależy od wybranego zastosowania: mała waga hakowa dla drobiazgów, większe wagi hakowe znajdą zastosowanie w handlu, a wagi platformowe w przeładunku. Ważony produkt nie powinien być większy od platformy, na której zostanie ułożony, jednak nie jest to ścisłą regułą.

  1. Funkcje dodatkowe

Warto zwrócić uwagę, czy wybrana waga hakowa/platformowa/sklepowa/precyzyjna posiada funkcje takie jak: tarowanie, wstrzymywanie wyświetlacza, zliczanie kwoty względem masy, zliczanie sztuk, sumowanie, zerowanie.

  1. Producent

Kwestia dosyć drażliwa, ponieważ każdy będzie zachwalał swój towar. Wybierając producenta zwróćmy uwagę na to, czy oferuje serwis naprawczy lub części zamienne. Waga kupowana w kraju lub przez lokalnego pośrednika zwykle oznacza też łatwiejszy dostęp do napraw, legalizacji, czy tez wzorcowania.

  1. Dobre rady

Jeśli nadal nie jesteś ostatecznie pewien, że wybrane urządzenie w pełni odpowie Twoim wymaganiom, zasięgnij rady zaufanych osób, które miały do czynienia z daną marką, lub może nawet modelem urządzenia. Opinia innych użytkowników jest zawsze najbardziej wiarygodna.

Kategoria: Ogólne
Sie Können alle Narichten über RSS 2.0 verfolgen. Du kannst eine Antwort hinterlassen, oder trackback von deiner Seite verwenden.
Odpowiedz